close
تبلیغات در اینترنت
عاشورا و عزاداری محرم در دهنه اجاق

 به  وبلاگ روستای دهنه اجاق خوش آمدید
  • عکس ماهواره اي از روستا دهنه اجاق - نرم افزار گوگل ارث

    عکس ماهواره اي روستای دهنه اجاق - نرم افزار گوگل ارث

  • روستاي دهنه اجاق

    روستاي زيباي دهنه اجاق

  • قسمت شمالي و قديمي روستا همراه با مسجد ساري اجاق

    قسمت شمالي و قديمي روستا همراه با مسجد ساري اجاق

آخرين ارسال هاي انجمن


عنوان پاسخ بازديد توسط
0 227 ali_69
5 233 ali_69
1 183 taha2250
0 211 r-navaei

عاشورا و عزاداری محرم در دهنه اجاق


خوش آمديد

 

دهنه اجاق در 35 کيلومتري شهر اسفراين قرار گرفته است و اهالي آن ترک‌زبان و شيعي‌مذهب‌اند. هر سال با فرا رسيدن ماه محرم اهالي اين روستا از راه‌هاي دور و نزديک و از شهرهاي مختلف به زادگاه خود برمي‌گردند تا محرمي ديگر را در کنار خيمه اباعبدالله عزاداري کنند. 

 

برای ادامه مطلب کلیک کنید

در اين ايام مسجد و معابر روستا سياه‌پوش شده آيين‌هاي عزاداري آغاز مي‌شود و علم‌هاي چوبي که جلوي ايوان ورودي مسجد قرار دارند با پارچه‌ها و شال‌هايي که به اميد برآورده‌شدن حاجتي نذر شده‌اند به دست صاحبان نذورات و ريش‌سفيدان آذين مي‌شوند. 
مجالس روضه بانوان که در تمام طول سال داير است رونق بيشتري مي‌يابد و هيات‌هاي سينه‌زني و زنجيرزني که غالب اعضاي آن‌ها را جوانان و نوجوانان تشکيل مي‌دهند، صبح در خيابان‌ها و معابر و شب در مسجد جامع عزاداري مي‌کنند. 
يکي از مهم‌ترين آيين‌هاي اين روستا شبيه‌خواني است که قدمتي 60 ساله دارد؛ مراسمي که هرروز بعد از ظهر در حياط مسجد روستا به ياد يکي از حماسه‌سازان کربلا برگزار مي‌شود و مجلس به نام او خوانده مي‌شود.‌ 
مجلس مسلم بن عقيل، مجلس طفلان مسلم، مجلس حضرت علي اکبر(ع)، مجلس قانيا، مجلس حضرت ابوالفضل العباس(ع) در روز تاسوعا، مجلس چهارسردار در عاشورا، مجلس شهادت امام حسن(ع) و شهادت امام رضا(ع) در ماه صفر از اين جمله‌اند. 
شبيه‌خواني در دهنه اجاق به زبان ترکي و فارسي اجرا مي‌شود و شبيه‌خوانان از روي نسخه‌هاي دست‌نويس آن را مي‌خوانند. اوج مراسم محرم روستا در دو روز تاسوعا و عاشوراست. 
روز تاسوعا 
از سپيده‌دم تاسوعا هيات عزاداري به راه مي‌افتد و نذورات مردم نيز براي پخت حليم همزمان به سمت مسجد مي‌آيد. گوسفندان در جلو هيات ذبح مي‌شوند و به مسجد روستا تحويل داده مي‌شوند. در روز تاسوعا در روستا قريب به چهل گوسفند نذري براي حليم عاشورا ذبح مي‌شود. حليمي که با آرد تهيه مي‌شود از صبح تاسوعا تا ظهر عاشورا و زمان اتمام شبيه‌خواني برروي آتش مي‌ماند. 
صبح عاشورا 
آچولدي صبح عاشورا چالوندي طبل پر بلوا 
دل‌ها همه ماتم‌زده عاشوراي حسين است. هيات عزاداري باز هم به راه مي‌افتد، ولي اين بار کوتاه‌تر ازهميشه راه مي‌سپرد و آرام و آهسته مي‌رود تا کارواني را با خود همراه سازد. 
کارواني سبزپوش که يادآور کاروان ابا‌عبدالله‌الحسين(ع) است که به کربلا وارد مي‌شود. سال‌هاست شبيه‌خوانان در منزل يکي از اهالي روستا جامه شهيد مي‌پوشند و از آن‌جا به سمت مسجد جامع حرکت مي‌کنند. 
مرحوم «حسين سخي»، يکي از پيرغلامان اهل بيت(ع)، سال‌ها جامه‌دار گروه شبيه‌خواني بوده است و با اين که سال‌ها از فوت او مي‌گذرد، هنوز هم لباس تعزيه درمنزل او پوشيده مي‌شود. 
شبيه‌خوانان آخرين تمرين‌ها را از روي نسخه‌هايي که به زبان ترکي و فارسي است انجام مي‌دهند. 
«امام‌خوان‌«ها لباس سبز و آبي مي‌پوشند و پرهاي سبز به کلاه خود مي‌زنند و «اشقيا‌خوان»ها جامه‌هايي به رنگ قرمز تند به تن دارند و با آستين‌هاي بالا‌زده و شمشيرهاي آخته کمر به جنگ بسته‌اند؛ و آن‌سوتر حر بن يزيد رياحي است که جامه‌اي زرد‌رنگ به تن دارد و کلاه‌خودي با پرهايي به رنگ زرد که دودلي و ترديد او را نشان مي‌دهد. 
گروه امام‌خوان سوار بر اسب مي‌شوند. اباعبدالله در جلو کاروان است. ابوالفضل‌العباس علم در دست در سمت راست او و علي اکبر (ع) در سمت چپ او حرکت مي‌کنند. اهل بيت هم شامل حضرت قاسم (ع)، حضرت زينب(ع)، امام زين‌العابدين و کودکاني است که کربلا را به تصوير مي‌کشند. 
هرباش داوار علامت سوداي کربلا       اولسن بيزمله عازم ميناي کربلا 
                چه کربلاست که عالم به هوش مي‌آيد         هنوز ناله زينب به گوش مي‌آيد 
شبيه‌خوانان چاووشي مي‌خوانند و هيات زنجيرزنان وارد حياط مسجد مي‌شود.
 
نوحه‌خواني و زنجيرزني دقايقي ادامه مي‌يابد و سپس همه به گوشه‌اي مي‌روند و آرام مي‌نشينند تا شبيه‌خوانان روايت کنند کربلاي حسين را. 
حر با لشکري هلهله‌کنان مي‌آيد و راه مي‌بندد. امام خيمه را بر پا مي‌کند و اتراق مي‌کنند. 
سعد و شمر نيز با لشکريان سوار بر اسب مي‌آيند و رجز مي‌خوانند. حر نادم و پشيمان از امام رخصت ميدان مي‌طلبد و آن‌گاه نبردي نابرابر آغاز مي‌شود. گروه مخالف بر طبل جنگ مي‌کوبند و مبارز مي‌طلبند. 
زمان مي‌گذرد. حضرت علي اکبر(ع)، حضرت قاسم(ع) و حضرت عباس(ع) به نوبت به ميدان مي‌روند و جام شهادت مي‌نوشند. جمعيت حاضر در مسجد در لحظه‌هاي شهادت اشک ماتم مي‌ريزند. 
اينک حسين(ع) تنها و بي‌ياور مانده است و صداي «هل من مبارز» اشقيا و «هل من ناصر ينصرني» حسين(ع) که امام زين‌العابدين(ع) را با بدني رنجور و بيمار به ياري پدر مي‌کشاند، بلند است. 
اذان ظهر را که مي‌گويند شبيه‌خوانان در نماز جماعت حضور مي‌يابند و بعد از آن به ياري سلطان قيس پادشاه هند مي‌روند که درهنگام شکار گرفتار شيري درنده مي‌شود و امام (ع) رابه‌ ياري مي‌طلبد: مجلس سلطان قيس و وزيرش. 
امام علي‌اصغرش را به سوي دشمن مي‌برد و آنان با تير سه‌شعبه سيرابش مي‌کنند. در اين بخش تعزيه تمام کساني که طفل شيرخوار دارند به قصد تبرک کودک خود را به امام که بر اسب نشسته است مي‌دهند و از آن سوي در آغوش مي‌گيرند. 
امام با اهل حرم وداع مي‌کند و به ميدان مي‌رود. در اثناي شهادت، عبدالله بن حسن برادرزاده امام از دست عمه‌زينب مي‌گريزد و خود را به قتلگاه مي‌رساند و در آغوش امام به شهادت مي‌رسد. کفني که بر تن کودک است در پايان شبيه‌خواني تکه تکه شده، به قصد تبرک به حاضران داده مي‌شود. 
اشقيا به اهل حرم حمله مي‌کنند و خيمه‌ها را آتش مي‌زنند و شمر سر امام را از قفا مي‌برد. 
شبيه‌خواني با سلام به امام شهيدان و امام زمان به پايان مي‌رسد و جمعيتي بالغ بر 3000 نفر با حليم نذري پذيرايي مي‌شوند. 
 

نويسنده مطلب : محمد علی پوشیده | تاريخ مطلب : شنبه 10 آبان 1393 - 11:51 | تعداد بازديد : 183 | نظرات ()

مطالب مرتبط

نظرات


اين نظر توسط پوشیده در تاريخ 1393/1/4 و 0:05 دقيقه ارسال شده است

سلام
محرم در روستای دهنه اجاق واقعا زیباست کاش کمی مدیریت شود


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


ilovely.rozblog.com